Марта Шпак. Творча біографія.

В її творчості причаїлась мудрість минулого та невтомна енергія майбутнього; її голос зворушує серця людей у всьому світі; а її пісні дарують свіжий подих, що по-новому відкриває світлу душу чесної української музики.

Марта Шпак – Заслужена артистка України, співачка, за плечима якої історія наполегливої дівчини, що здійснила свою мрію; історія таланту, який подолав труднощі і подарував іншим сили робити так само.

Марта народилась в селищі Перегінське Івано-Франківської області, в місцевості відомій, як Бойківщина. Змалечку музика стала для неї головним захопленям. Гра на фортепіано і вокал, хореографія та акторська майстерність в школі мистецтв, гастролі з дитячим фольклорним ансамблем “Маленькі бойки” – часу на звичайні дитячі забавки в дівчинки просто не залишалось!

В 5 років, Марта вперше виступила на професійній сцені разом зі своєю сестрою Ганусею. Маленькі красуні виконували народні і авторські пісні акапельно і за кілька років здобули безліч нагород всеукраїнських та міжнародних конкурсів та фестивавалів, звісно, завдяки їхній мамі – головній надхненниці, викладачу ДШМ та просто шанованій людині Наталії Шпак.

1999-2003 рр. – Марта вступила до вищого державного Чернівецького училища мистецтв ім.С.Воробкевича на кафедру "Хореографії". Паралельно займалась у вокальній студії буковинської композиторки Оксани Кирилюк. Саме в цей час розпочалася її сольна співоча кар’єра.

2003 – 2007 рр. співачка навчалася в Київській Державній Академії керівних кадрів культури і мистецтв, де успішно здобула дипломи Магістра за спеціальностями «Сучасна хореографія» та "Менеджмент організацій". Також була запрошена виступати у масштабних всеукраїнських концертних турне Народних артистів України – Мар'яна Гаденка та Лілії Сандулеси.

2005 р. – Марта Шпак стала провідною солісткою Державного Академічного ансамблю пісні і танцю Національної Гвардії МВС України та акторкою театру поезії "Мушля" (режисер – Сергій Архипчук).

З 2006–го – співпрацює в якості вокалістки з музикантами та саунд-продюсерами Михайлом Нєкрасовим, Сергієм Герою (Molotov 20), Дмитром Ципердюком та Григорієм Ігнатовичем ("Dazzle Dreams") в рамках етно-електронного музичного проекту РК "Атлантик" – "Осяйні" та інших авторських пісень співачки.

2007 - 2008 - Марта Шпак виступає із десятками танцювальних колективів в АРТЕКУ на концерті до Дня Незалежності України, які творюють хореографічну постановку на пісню співачки "Сопілка". Продовжує гастрольну діяльність та приймає участь у державних заходах за участі президента України, високопосадовців та міжнародних послів на кращих сценах країни як солістка ансамблю пісні і танцю МВС України та поетичного театру "Мушля". 

2009 - 2010 рр. – вийшов перший музичний кліп Марти Шпак на пісню “В небі зіронька” (режисер Тарас Химич ) – чуттєва відеоісторія сповнена щирої жіночної лірики. Марта Шпак виступає у Польщі із сольними концертами в містах Моронг, Ольштин, Іллава та ін. 

2010 р. – Прийняла участь в записі альбому українского рок-гурту “С.К.А.Й” і сумісно з фронтменом гурту Олегом Собчуком записала дуетну пісню “Історія”. Кліп на цю композицію був знятий режисером Володимиром Лєртом. У червні дала сольний концерт у місті Прага (Чехія) для української діаспори. Разом із Державним академічним ансамблем пісні і танцю Національної Гвардії України їде у всеукраїнський тур військовими частинами. Від заходу до сходу, від півночі до півдня, включаючи АР "Крим" звучать українські авторські пісні співачки та піднімають патріотичний дух українстких захисників.

2011р. -   Разом з дитячим фольклорним ансамблем "Маленькі бойки" Марта Шпак презентує Україну у Ватикані на честь відкриття української різдв'яної ялинки в центрі площі св.Петра та на аудієнції Папи Римського Бенедикта XVI-го. Презентує Україні оригінальний музичний проект "українського танго" разом із співаком Орестом Цимбалою, поетесою, героєм України Ольгою Ільків та академічним інструментальним ансамблем "Високий замок" (м.Львів) під керівництвом володаря Греммі Андрія Яцківа.


2012 – Співачка дає сольний концерт у Москві на святкуванні днів України в Росії та чергової річниці з дня народження українського Кобзаря Тараса Шевченка. Її виступу із "Маленькими бойками" вітають глядачі різних націй, що проживають у Росії, підспівуючи українські пісні та скандуючи "браво" зі сльозами на очах. Марта Приймає участь у багатьох випусках телевізійного проекту Першого Національного "Фольк-Music" від початку заснування проекту у 2006-му році.

2013 – Марта Шпак здійснила концертний тур Канадою (Вінніпег, Монреаль, Торонто) в підтримку нового альбому "В небі зіронька" та стала справжньою улюбленицею представників різних націй на світовому фестивалі "Фольклорама" у Монітобі. Понад 26 концертів співачки в українському павільйоні "Spirit of Ukraine" разом із танцювальним ансамблем "Золото" пройшли із цілковитими аншлагами та великою увагою місцевої преси.  Виступила співачка і на Дні Незалежності України в Торонто на головних урочистостях в Сентеніал парку (Centennial Park). А по поверненню в Україну, Марта Шпак заспівала свої патріотичні пісні на центральній сцені Києва у перші революційні дні, підтримуючи український народ у боротьбі за підписання Україною договорів із ЄС (євросоюзом) та відстоюючи право на власну незалежність та зміни до справедливого кращого життя.

2014 – активно підтримує Українську Єврореволюцію на сцені Майдану в Києві та на всіх Євромайданах Торонто і Монтреалю (Канада). Приймає учать в з'їзді Ліги українців Канади на честь 65-ї річниці та в пам'ять про “Небесну сотню” і всіх Героїв, що загинули за Україну.

Вдруге представляє Україну для всіх націй світу на світовому фестивалі "Фольклорама" у Вінніпезі (Монітоба), виступає з концертом до Дня Незалежності України в Торонто та фестивалі української культури в Оквілі (Онтаріо), допомагаючи таким чином збирати кошти та організовувати допомогу захисникам України, що боряться за волю і свободу нашого народу на сході у нелегких боях.

2015 -2016 - Співачка стає студенткою найвідомішого канадського інституту прикладного мистецтва та технологій "Шерідан" (Sheridan) (Місісага, Канада) та розпочинає свій науковий шлях за океаном, навчаючись на факультеті післядипломної освіти. Здобувши сертифікат Менеджменту і Маркетингу "Розвиток кар'єри та культури співпраці на північно-американському просторі", Марта також працює над омріяним досвідом стиліста в Канадському коледжі бізнесу краси та моди (Canadian Beauty College) і отримує сертифікат Макіяжу (Make Up Artist). Втретє представляє Україну у Вінніпезі на світовому фестивалі "Фольклорама", даючи понад 26 концертів та отримуючи вітання від відомих політиків північної країни таких як міністра Мультирультурної політики Канади Ясона Кенні (Yason Kenney), наприклад. 

Паралельно з навчанням розпочинає професійну музичну співпрацю із канадським музикантом, мульти-інструменталістом, володарем премії Білборд (BillBoard Award) за партію клавіш у світовому хіті "More than words can say" гурту ''ALIAS'' Денні ДеМаркі (Denny DeMarchi). У спільному тандемі артисти записують кращі українські пісні із репертуару Шпак англійською мовою, презентують музичне відео "Золота" на слова Романа Вірастюка, музику Марти та Денні і працюють над новими авторськими піснями.   

2017 - Марта Шпак успішно навчається в Університеті Торонто на кафедрі після дипломної освіти та отримує сертифікат "Бізнес Англійської мови для міжнародних професіналів із вищою освітою". Українська співачка виступає на 30-й ювілейній Лемківській ватрі на запрошення організації Лемків Торонто. 

2018 - Марта Шпак та її музичний продюсер Денні ДеМаркі презентують перше офіційне музичне відео англійською мовою "Рідзв'яний день" (Christmas day), для якого вони організовують зйомки дітей із колективу "Маленькі бойки" в Перегінських горах, що на Франківщині, та в канадській студії ірландської співачки Долорес О'Ріордан (Dolores O'Riordan), з якою Денні працює у світових турне вже багато років. Допомагає артистам відомий канадський менеджер та продюсер "Duran Duran"  Дон Бартон (Don Burton).

2019 - 2021 Марта Шпак отримує грант від Йорк Університету (Торонто) і запрошена навчатися на факультеті Мистецтва, Медіа, Кіно та Дизайну - програма Театру та Перформeнсу (Theatre and Performance Studies). Захищає стyпінь Магістра Мистецтв в співпраці із професорами Магдаленою Казубовські-Хоустон (Magdalena Kazubowski-Houston) і Альбертом Гуеварою (Alberto Guevara), працюючи над науковими дослідженнями у сфері Політики, Культури та Активізму навколишнього середовища. Дипломну роботу Марти Шпак та документальне кіно про поранених дітей із конфліктних зон, включаючи східну Україну, а також їх реабілітацію завдяки творчості вибрано для світової конференції молодих науковців, що відбудеться незабаром в Торонтонському театрі молоді (Children, Youth, and Performance Conference). Children, Youth, and Performance Conference 

2021 - Співачка презентує реліз альбому "Лелека" (Leleka) на всіх світових стрімінгових платформах та соціальних мережах. Реліз присвячений до дня народження батька Марти Дмитра Григоровича Шпак - 23-го червня та 30-ї річниці відновлення Незалежності України.  Marta Shpak - "Leleka"

На разі Марта Шпак працює над новими творчими проектами та турне, продовжує навчання в Канаді і співпрацю із музикантами України та північної Америки. 

 

Музичні подорожі світом

Від самого початку співочої кар’єри Марта Шпак активно гастролює за кордоном. Її спів вразив не одну тисячу слухачів на міжнародних фестивалях в Канаді, Німеччині, Польші, Чехії, Сербії, Росії, Італії. Після яскравих концертів в Монреалі, Торонто і місті Св.Катерини (Канада) Марта стала однією з найулюбленіших співачок заокеанських українців і не тільки. Народні і сучасні пісні у її виконанні відкрили красу української музики і для іноземних слухачів. Про це свідчать численні запрошення її до Канади, Австралії, і до багатьох міст США. Тому спеціально для цих гастролей Марта Шпак готує спільний концертний проект з оркестром народної музики "Черес" (Нью Йорк, США), танцювальним ансамблем "Україна" (Торонто, Канада), театром сучасного танцю "Ерідан" та дитячим зразковим фольклорним колективом "Маленькі бойки" (Україна).

 

Особисті нагороди та премії

Хто сказав, що пишатись собою соромно? Озираючись назад, на вже пройдений творчий шлях, та усвідомлюючи велич вкладеної праці, Марта дозволяє собі пишатись власними досягненнями, відчуттями підтримки і вдячності тисяч слухачів в Україні і всьому світі, що дарують співачці натхнення і сили творити з ще більшою самовідданністю. Одним із вагомих підсумків цього стала важлива подія у 2009-му році, коли Марта Шпак отримала з рук Президента України почесне звання "Заслужена артистка України". Але кожна з десятків перемог і премій від самого дитинства так само важлива для неї і займатиме особливе місце в серці співачки завжди. Ось лише частина з них:

"Прем’єра пісні 2008" – Миргород, ГРАН-ПРІ,

"Золотий тік” Галич 2007, ГРАН-ПРІ

"Осіннє рандеву” Миргород 2006, ГРАН-ПРІ

"Захід 21століття” Калуш 2004, ГРАН-ПРІ

“Володимир2004" Володимир-Волинський , ГРАН-ПРІ

“На хвилях Світязя” Луцьк 2004, 2-а премія

“Веспрем2002" Веспрем, Угорщина, 3-я премія

“Київська студентська весна 2006" – 1-а премія

“Пісня серця” Львів 2001, 3-я премія

“Пісенний вернісаж” Київ 2001, 1-а премія

“Українська родина” Київ 2004, 1-а премія

“Стара фортеця” Кам”янець-Подільськ 2000, 1-а премія

“Ранкова зоря” Крим 1995, 3-тя премія

“Розколядя” Івано-Франківськ 1996, 1-а премія

“Соловейко долі” Чернівці, 1995р, 2-а премія в жанрі авторської та в жанрі народної пісні

“Співуча родина” Київ 1995, 2-а премія

 

Дискографія

 

В творчому доробку співачаки Марти Шпак – чотири кардинально відмінних альбоми. Сучана електроніка, народні пісні, авторська поезія і оригінальна музика, яка відкриває світ добра, краси та кохання.

 

2006 рік – "Осяйні", Molotov 20, Марта Шпак

Сучасна інтерпретація традиційної української музики

 

2008 рік – "На світанку", Марта Шпак

Перший сольний альбом сучасних украіїнських, переважно авторських пісень

 

2009 рік – "Бойківські співанки", Марта Шпак, ансамбль "Маленькі бойки"

Унікальна збірка автентичних коломийок, гаївок, колядок, весільних ладанок, стрілецьких пісень та пісень про кохання Рожнятівського району і селища Перегінське зокрема.

 

2011 рік – "Повстанське танго", Марта Шпак, Орест Цимбала, Ольга Ільків та Андрій "Високий замок".
Кращі пісні на вірші поетеси та Героя України – Ольги Ільків. Альбом є важливим внеском в історію розвитку українського танго.


2021 – "Лелека", Марта Шпак 

Кращі авторські та українські народні пісні Марти Шпак в аранжуванні Ігора Балана "Аква-Віта" та Ігора Юзюка, а також пісні українських поетів і композиторів: А.Демиденка, О.Гавриша, М.Свидюка, М. Бойко, Т.Шевченко, М.Гаденка, Валерія Сиротюка та Степана Галябарди. 

 

На цьому заповітна мрія Марти Шпак – показати неповторну українську культуру всьому світу – тільки починається. Вона пише власні пісні та створює хореографічні постановки для своїх концертів, збирає український фольклор та захоплюється культурою різних народів світу, колекціонує ляльки в інтернаціональному одязі та вивчає іноземні мови, приймає участь у благодійних соціальних акціях та невтомно працює над собою.

"Повірте": каже Марта – "найменший успіх кожного зокрема стане великою часткою нашого спільного, щасливого майбутнього. Головне – з любов'ю і вдячністю жити та творити!"

Критики та прихильники кажуть, що творчість Марти Шпак відкриває красу душі українського народу, мови і народних цінностей. Недаремно українська красуня успішно прямує стежиною своєї долі з піснею в серці і любов'ю до України.

Щиро дякуємо за увагу і з радістю запрошуємо до співпраці. 

З повагою,

Творча команда Марти Шпак